Vsak par obravnavamo s pozornostjo in z empatijo

Od marca v Bolnišnici Postojna deluje Center za zdravljenje neplodnosti, v katerem izvajamo vse najsodobnejše metode diagnostike in zdravljenja neplodnosti – od kirurških posegov do izvajanja postopkov zunajtelesne oploditve. Pogovarjali smo se z vodjo Centra, doc. dr. Tanjo Burnik Papler, dr.med..

Zakaj je neplodnost v Sloveniji še vedno tabu? Zakaj pari, ki se odločijo za umetno oploditev, to pogosto skrivajo?

Dokazano je, da neplodni pari, zlasti ženske, ob diagnozi neplodnosti občutijo sram, žalost in občutek, da jim je spodletelo pri eni od najpomembnejših življenjskih »nalog«. Sklepam, da bi to lahko bil razlog, zakaj nekateri pari diagnozo in zdravljenje skrivajo. So si pa pari med sabo različni in nekateri lahko odkrito govorijo o neplodnosti. Tako se mi zdi tudi prav. Tema neplodnosti ne bi smela biti tabu, saj bomo le z ustreznim informiranjem in odkritim pogovorom dosegli, da bodo ljudje dobili pravilne informacije o plodnosti, postopkih zunajtelesne oploditve … Na ta način se bodo pari za obisk pri specialistu za neplodnost morebiti odločili prej in ne bodo izgubljali dragocenega časa, ki je pri zdravljenju neplodnosti še kako pomemben.

Kako pri vas poteka sodoben način zdravljenja neplodnosti? Ali se je v zadnjih letih kaj bistveno spremenil?

Najprej se s parom pogovorimo, saj že na osnovi pogovora lahko opredelimo možne vzroke za neplodnost. Sledita ginekološki pregled in ultrazvok rodil pri ženski ter analiza hormonov. Pri moškem partnerju je ključen izvid analize semena. Na osnovi vseh pridobljenih izvidov se nato zdravnik specialist odloči o nadaljnjih korakih diagnostike oziroma zdravljenja neplodnosti. Tako lahko pri ženski sledi kirurška diagnostika oziroma zdravljenje bolezenskih sprememb rodil, ki bi lahko vplivale na zmožnost zanositve. Kadar kljub kirurškemu zdravljenju ne pride do spontane zanositve in smo izčrpali ostale metode zdravljenja neplodnosti ali pa gre za vzrok, pri katerem ni možnosti za spontano zanositev – na primer moški faktor, – pa pare napotimo v postopke zunajtelesne oploditve, t.i. IVF.

Način zdravljenja se je spremenil v smislu, da so postopki prijaznejši zlasti za ženske. Kirurški posegi, ki jih opravljamo, so minimalno invazivni, endoskopski, in kot taki omogočajo hitro okrevanje in vrnitev k vsakodnevnim aktivnostim. Dodobra so se razvili tudi protokoli spodbujanja jajčnikov, kjer z individualno prilagojenimi odmerki hormonov zmanjšujemo možnosti razvoja hiperstimulacije jajčnikov. Z uporabo posebne oblike anestezije je postal postopek pridobivanja jajčnih celic – »punkcije jajčnikov« – praktično neboleč. S postopki vitrifikacije oziroma zamrzovanja zarodkov pa smo dosegli, da lahko nadštevilne zarodke zamrzujemo in jih prenašamo v naravnem ciklusu, kjer ženska ne potrebuje več aplikacije zdravil.

Pri obravnavi neplodnosti in izvajanju postopkov OBMP je zelo pomembno usklajeno delovanje tima. Kdo vse sodeluje v njem?

Res je, zdravljenje neplodnosti je timsko delo, ki zahteva sodelovanje predanih sodelavcev, saj se postopki izvajajo ne glede na dan v tednu, praznike … V našem timu delujemo trije specialisti ginekologije in porodništva, poleg mene še Matic Gornik in Staša Mudrovčič. Poleg nas treh so za obravnavo ključne še sestre Miljana Tekavec, Helena Knap in Eva Čopič ter embriologinja mag. Maja Zakrajšek.

Pri zdravljenju neplodnosti in umetnih oploditvah je zelo pomembno sodelovanje in zaupanje med zdravstvenim timom in parom. Kako to dosežete?

Prav vsak par, ki pride v naš Center, obravnavamo z enako mero pozornosti in empatije. Z vsakim parom želimo navezati pristen stik, poskušamo jim natančno obrazložiti nadaljnje korake zdravljenja in na ta način doseči, da je zdravljenje za njih razumljivo in mogoče manj stresno.

Bistvena sta tudi odkritost in poštenost glede samih možnosti zanositve. Se pacientke tega zavedajo in kako sprejemajo dejstva?

Menim, da se pari v celoti ne zavedajo, da postopki IVF niso 100 odstotno uspešni in žal ne privedejo vedno do tako želene nosečnosti oziroma rojstva otroka. Uspešnost postopkov je najbolj odvisna od starosti ženske, saj je znano, da plodna sposobnost ženske prične upadati že po 30. letu starosti, še hitrejši upad se nato zgodi po 35. letu starosti.  Na uspešnost pa vplivajo tudi telesna teža, življenjski slog … Sprejemanje teh dejstev pa je seveda zelo odvisno od posameznice.

Kako uspešni so postopki zunajtelesne oploditve?

Kot rečeno, na uspešnost postopkov zunajtelesne oploditve najbolj vpliva starost ženske, saj pri starejših ženskah pridobimo manjše število jajčnih celic, ki so slabše kakovosti kot jajčne celice mlajših žensk. Tako je po podatkih iz literature stopnja živorojenosti na prenos prvega zarodka pri ženskah, ki so mlajše od 35 let 41,4 odstotkov, po 40. letu pa le še približno 7 odstotkov.

Informacija o nosečnosti po postopku zunajtelesne oploditve zagotovo zelo razveseli tudi celo ekipo…

Tako je! Nestrpno pričakujemo rezultat vsakega testa nosečnosti in smo veseli vsakega pozitivnega izida in prav tako razočarani, kadar postopek ni bil uspešen …

Kako poteka sam postopek zunajtelesne oploditve (IVF)?

Za spodbujanje jajčnikov z namenom pridobitve večjega števila jajčnih celic ženske uporabljajo hormonske injekcije, ki si jih večinoma aplicirajo same. Sledijo serijske ultrazvočne meritve, s katerimi spremljamo odziv jajčnikov in se odločimo, kdaj so rastoči folikli dovolj veliki, da lahko s postopkom spodbujanja prenehamo. Takrat ženska dobi injekcijo za zorenje jajčnih celic, tako imenovano »STOP« injekcijo. Dva dni po tej injekciji se na oddelku zglasita oba s partnerjem. Moški odda svež vzorec semena, pri ženski pa izvedemo postopek aspiracije jajčnih celic oziroma punkcije jajčnikov s katerim pridobimo jajčne celice. Postopek lahko izvajamo v lokalni anesteziji ali v analgosedaciji, ko zdravnik anesteziolog v žilo aplicira zdravila proti bolečinam, pomirjevala in uspavala. Pridobljene celice in seme nato predamo v embriološki laboratorij, kjer se izvede bodisi klasičen IVF bodisi postopek ICSI. Pri klasičnem IVF postopku semenčice same oplodijo jajčno celico. Pri postopku ICSI, ki se uporablja zlasti v primerih moške neplodnosti, pa se pod mikroskopom semenčico vnese neposredno v jajčno celico. Oplojene jajčne celice oziroma zarodke se nato do tretjega oziroma petega dne po punkciji, ko izvedemo prenos zarodka nazaj v maternico, goji v inkubatorjih. Nadštevilne visokokakovostne zarodke zamrznemo in jih pari nato uporabijo, ko želijo ponovno zanositi, oziroma, če postopek ni bil uspešen.

Kako neuspešen postopek vpliva na žensko in kako na par? Kako lahko osebje pomaga pri lajšanju negativnih čustev?

Pari, ki se zdravijo zaradi neplodnosti, se pogosteje spopadajo z anksioznostjo in depresijo zato je izredno pomembno, da je osebje, ki je v stiku s temi pari, empatično, dostopno in razumevajoče … Včasih za lajšanje stiske zadošča že pogovor. Če se pokaže potreba oziroma želja s strani para, pa jih lahko napotimo tudi k psihologu.

Kako dolga je čakalna doba za zdravljenje pri vas?

Z veseljem povem, da čakalnih dob trenutno nimamo. Pari se lahko naročijo na narocanje@bolnisnica-po.si ali po telefonu: 05/7000-720 – ob delavnikih med 7. in 14. uro.  Možno je tudi osebno naročanje ter naročanje po navadni pošti.